Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121867 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209121867 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ROG ZEPHYRUS G16: Performance Meets PrecisionLess ThanbRGreater Than GamingLess ThanbRGreater Than CreatingLess ThanbRGreater Than ProductivityLess ThanbRGreater ThanLess ThanbRGreater ThanPerformanceLess ThanbRGreater ThanLess ThanbRGreater ThanThe Dawn of a New AgeLess ThanbRGreater ThanThe 2025 Zephyrus G16 and Windows 11 Pro make gaming, creation, and everything in between a breeze. Featuring an Intel Core Ultra 9 processor 285H and up to an NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU, this 16-inch machine can easily handle the latest games and cutting-edge creative software alike. The Zephyrus G16 can effortlessly transcribe voice notes into text documents, save valuable time during a video render, and play the latest AAA games at blazingly fast refresh rates. The future is here.Game ChangerThe Zephyrus G16 is built from the ground up for gamers and, of course, game developers. Equipped up to an NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU, the G16 can run all the latest games and game development engines. Boasting game changing features like DLSS 4 with new Multi Frame Generation, enhanced Super Resolution, and the latest ray tracing enhancements, this machine offers unprecedented realism in modern games.Less ThanbRGreater ThanNVIDIA Advanced Optimus support allows for seamless transitioning between low power and low latency modes the moment a game is launched, and with a max TGP of 120W, the GPU is always allowed to fully flex its silicon. For those looking for a professional work
| UPC | 197105869257 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Zephyrus G16 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 10.9 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | GU605CR-XS97 |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | Thunderbolt |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2000 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 72 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 9 285H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, gaming mice, gaming keyboards, storage devices |
| Display Technology | OLED |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Hard Disk Description | 2TB SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 5400 GHz |
| Connectivity Technology | Thunderbolt |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Portability |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 0.59"L x 0.59"W x 0.59"Th |
| Other Special Features of the Product | OLED ROG Nebula Display, ROG Intelligent Cooling, Xbox PC Game Pass |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form