Limited Time Sale$269.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209082261 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $179.60 | Model Number | 209082261 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Pavilion - Premium Laptop with 15.6-inch FHD IPS Touchscreen, 11th Gen Intel Core i5-1135G7, Intel Iris Xe Graphics, 12GB RAM, 256GB SSD, WiFi, HDMI, Windows 10, Silver
| UPC | 194721272355 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo |
| Resolution | 1080p, 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.75 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8.5 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | Full HD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Integrated Sound card |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Core I5 |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ac |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 S |
| Processor Series | Intel Core i5-1135G7 |
| Touchpad Feature | Touchpad |
| Audio Output Type | Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | SD cards, External speakers, Power banks, USB devices, Wi-Fi devices, Bluetooth devices, HDMI displays |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | MicroSD |
| Memory Clock Speed | 3.6 GHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Integrated Stereo Speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Non-backlit,Full-size Island-style Keyboard with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 9.25 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.53"L x 14.11"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form