Limited Time Sale$377.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124145 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $251.60 | Model Number | 209124145 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 2024 Newest Lenovo IdeaPad packs responsive performance in a thin and compact 17.9 mm chassis, making multitasking on-the-go a breeze. Browse, explore and connect with confidence on the Lenovo IdeaPad 1 powered by an ultra-fast Intel Core i3-1215U Processor.Operating System: Windows 11 Pro with Free Microsoft Office Profession Plus 2021 with Lifetime LicenseProcessor: Intel Core i3-1215U (Up to 4.40 GHz Max. Boost Clock, 10MB Intel Smart Cache, 6 Cores, 8 Threads)Graphics: Intel UHD GraphicsMemory: 16GB DDR4 RAMStorage: 1TB Storage (512GB PCIe NVMe SSD + 500GB External Drive)Display: 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300 nits Anti-glare, TouchWireless Connectivity: Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.2Audio: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby AudioKeyboard: Non-backlit, EnglishWebcam: HD 720p with Privacy ShutterOptical Drive: NoPorts:1x USB 2.01x USB-A 3.2 Gen 11x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only)1x HDMI 1.4b1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x Card reader1x Power connectorBattery: 3-Cell, Integrated 42WhColor: Cloud GreyDimensions (W x D x H): 14.18 x 9.29 x 0.70 inchesWeight: 3.59 lbsAccessory: MarxsolAccessory (6-in-1 USB-C Docking Station Hub, HDMI cable, USB extension cable, mousepad, and wireless mouse)
| UPC | 193386668541 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cloud Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 2024 Newest Lenovo IdeaPad |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.59 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 2024 Newest Lenovo IdeaPad |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Documentation, MarxsolAccessory (6-in-1 USB-C Docking Station Hub, HDMI cable, USB extension cable, mousepad, wireless mouse) |
| Screen Finish | Matte/anti-glare finish |
| Warranty Type | Full |
| Audio features | Built-in stereo speakers with Dolby Audio enhancement |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1215U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Touchpad Feature | Touch Input |
| Audio Output Type | Speakers, Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Integrated 720p webcam with privacy shutter |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, USB-C devices, HDMI devices, Bluetooth devices, Wi-Fi devices |
| Display Technology | LED with IPS panel |
| Hardware Interface | HDMI, Media Card, USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro, Microsoft Office Profession Plus 2021 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form