Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117783 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209117783 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
An AI-powered Intel Core Ultra processor and an all-day, fast-charging battery ensures that you have the speed, performance, and endurance to create wherever you are. Copilot+ PCs bring exclusive on-device AI experiences designed to accelerate productivity and creativity. Intel Core Ultra 7 256V processor with Intel AI Boost (47 NPU TOPS) Work, play and create with unmatched performance. Multilayer security and helpful assistants expand your productivity. Instant media generation and collaboration effects help your presentations shine. That's the power of Intel Inside. 16GB LPDDR5x Memory (RAM) Low power double data rate 5x memory optimizes a mobile laptop device for smooth and frequent actions, ensuring it meets the needs for high performance and efficient power consumption. Intel Arc 140V GPU (8GB) Prepare for the next era in immersive entertainment with AI-enabled performance capabilities in Intel Core Ultra Processors and built-in Intel Arc Graphics. Accelerate content creation and experience immersive, high-resolution gaming, even while on-the-go.
| UPC | 197498793375 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Atmospheric Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP OmniBook X Flip |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.06 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | 2K |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP OmniBook X Flip |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | 256V |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use HDMI 2.1, Thunderbolt 4, USB-C 3.1, USB-A 3.1, Wi-Fi 6E, and Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 14th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Dedicated, Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Thunderbolt, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.32"L x 8.6"W x 0.58"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form