Limited Time Sale$389.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 208622833 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $259.60 | Model Number | 208622833 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Built to performWherever your day takes you, the latest Intel Core processors and up to DDR5 memory brings power to your activities, while the slim design makes it easy to take your laptop along. When you do need to recharge, ExpressCharge will quickly charge your battery up to 80% power in just 60 minutes, keeping your day movingTechnical SpecificationsProcessor: Intel Core 5 120UProcessor (up to 5.00 GHz Turbo, 10 Cores, 12 Threads, 12 MB Cache)Display: 14" WUXGA (1920 x 1200), IPS, 16:10, Touch, 250 nits, WVA, ComfortView, Graphics: Integrated Intel GraphicsMemory: 16GB DDR5 4800 MHz RAMStorage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSDNetworking: Intel Wi-Fi 6E + BluetoothOperating System: Windows 11 Pro 64-bitCamera: Integrated Widescreen FHD (1080p) Webcam with Dual Digital Microphone Array with Temporal Noise Reduction enabledAudio and Speakers: 2 tuned speakers, audio processing by Dolby Atomos Core and Waves MaxxAudio ProSecurity: TPM 2.0Keyboard: English US backlit Copilot key keyboardCase: Ice BlueBattery: 4-Cell Battery, 54WHrBattery Life: Up to 10 hours, 20 minutesPower: 65W AC adapter, USB Type-CDimensions: 12.36 x 8.90 x 0.74 inchesWeight: 3.77 lbsI/O Ports2 x USB Type-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps) with Power Delivery and DisplayPort 1.4 ports2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A portsHDMI 1.4 portSD card readerheadphone/microphone combo
| RAM | 16 GB DDR5 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Ice Blue |
| Series | Inspiron 14 7440 2 in 1 |
| Voltage | 110 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Processor | 2.6 GHz others |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 2.91 pounds |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Power Source | Battery Powered |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | Inspiron 14 7440 2 in 1 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Product Dimensions | 12.36 x 8.9 x 0.74 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 10 |
| Item Dimensions LxWxH | 12.36 x 8.9 x 0.74 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1200 Pixels |
| Number of USB 30 Ports | 2 |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Average Battery Life in hours | 10 Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form