Limited Time Sale$749.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121390 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $500.00 | Model Number | 209121390 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP OmniBook 5 Touchscreen Laptop | 16inch Touch Display | Intel Ultra 9 285H 16Core Features: Vivid Touchscreen for Work or Play 16inch Laptop Touchscreen, 2K (1920 x 1200) Display for presenting vibrant, crisp images; Narrow-bezel Display with 2K resolution for crisp, true-to-life colors; Corning Gorilla Glass NBT provides enhanced scratch resistance, enjoy pressure sensitivity that’s just like putting pen to paper. The Latest Intel Ultra 9 Processor Powered by 16Core Intel Ultra 9 285H Processor with Hybrid P- and E-core architecture divides computing and background tasks so you can get things done fast with high performance, instant responsiveness and best-in-class connectivity. HP touchscreen laptop windows 11 Pro with Microsoft Office 365 Personal (1-Year) is pre-installed: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Publisher, and Access; An extra 1TB of online storage in OneDrive; Business laptops copilot boost your creativity and productivity with the dedicated Copilot key, giving you instant access to AI-powered assistance for smarter workflows, faster problem-solving, and easier multitasking; Connect up to 3X Faster than Standard Wi-Fi Enjoy a smoother wireless experience with Wi-Fi 6E and Bluetooth, experience faster speeds, improved performance, lower latencies and reliable connection when browsing, streaming or gaming. Backlit Keyboard with Numeric Keypad The backlight illuminates the letters and symbols on the keys to make them visible in low light environments. Design for late-night work session, nighttime flight or bedtime emails. 2 USB Type-C - Charge, Transfer and Display in One Port Supports two 4K displays or one 8K display; Power-off charging through USB Type-C port. Stream with Ease HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and a privacy shutter so you can close when not in use; Temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones. A Truly Powerful Audio Experience Audio with HP Dual Speakers, and tuning by Bang & Olufsen easily produce high-range and low-range frequencies without distortion to get you fully absorbed in your favorite music and movies. All Day Battery Life 3-Cell Li-Ion Polymer Battery, up to 11 hours and 30 minutes Video Playback Battery life goes a long way. With just a single charge, get in a full days work with time to spare. Ultralight and Thin Dimensions: 14.08" W x 10.03" L x 0.73" H; Approximate Weight: 3.52 lbs.
| UPC | 198990284224 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 120 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP OmniBook 5 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1200p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP OmniBook 5 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB Type-C |
| BuiltIn Media | battery |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 9 285H 16-Core |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i9 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | USB storage devices, mice, keyboards, external displays, wireless headphones, wireless speakers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual Speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 55 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.08"L x 10.13"W x 0.73"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Lightweight, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form