Limited Time Sale$1,055.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100651 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $704.00 | Model Number | 209100651 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer box will be opened by our professional engineers for customizing and testing. Factory defects and blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection and testing. We offer a 12-month warranty, please feel free to contact us if you need any support from our team.Processor ModelAMD Ryzen 9 8940HX# of Cores16Total Threads32Max. Boost ClockUp to 5.3 GHzBase Clock2.4 GHzGraphicsGeForce RTX 5060Display16" 2k(1920 x 1200) DisplayInterface3x USB Type A1x USB Type C 1x HDMI 1x RJ451 x Headphone/Microphone comboConnectivityWiFi 6E and BluetoothOperating SystemWindows 11 ProOthersDimensions: 14.07 x 10.59 x 1 inWeight (approximate): 5.42 lbs
| UPC | 199251293788 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Shadow Black |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | OMEN |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 16-ap |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Coolingpad, HP OMEN 16" Gaming Laptop, hdmi, headset |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | 12 Months |
| Control Method | Remote |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | 8940HX |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | SODIMM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, cooling pads, HDMI cables |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 5060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 48 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturear |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Developer, Entertainment, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.07"L x 10.59"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form