Limited Time Sale$839.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209109878 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $560.00 | Model Number | 209109878 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
GENERAL INFORMATIONBrand: HPModel Number: TE01-5354Series: HP Envy Desktop Intel i7-14700Color: BlackOperating System: Windows 11 Pro PROCESSORCPU: Intel i7-14700Number of Cores: 20Number of Threads: 28Base Frequency: 2.1 GHzTurbo Frequency: 5.4 GHzL1 Cache: 80 KBL2 Cache: 2 MBL3 Cache: 30 MB GRAPHICSGPU: Intel UHD Graphics 770 MEMORY & STORAGECapacity: Up to 64 GB DDR4Storage: Up to 4 TB SSD WIRELESSWi-Fi 6, Bluetooth 5.3 FEATURES5.1 Surround Sound Output: All the necessary ports for truly immersive sound quality with 5.1 surround soundInspired Design: This powerful PC is designed to fit perfectly in your workspace and inspire your creative workEntertainment Amplified: Enhance your entertainment. Enjoy access to an expansive library with ample storage space PORTS2 x USB-A 3.02 x USB-A 3.11 x USB-C 3.04 x USB-A 2.01 x RJ-451 x MicroSD Card Slot1 x HDMI1 x VGA PHYSICAL SPECIFICATIONSLength: 11.97 inchesWidth: 6.12 inchesHeight: 13.28 inches)Weight: 13.14 lbs IncludedHP Envy Desktop PC Intel i7-14700HP Black Wireless KeyboardHP Black Wireless MouseAccessories Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.
| UPC | 197961889390 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Envy Desktop |
| Model Year | 2025 |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | TE01-5354 |
| Video Output | HDMI, VGA |
| BuiltIn Media | Accessories, HP Black Wireless Keyboard, HP Black Wireless Mouse, HP Envy Desktop PC |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 11.97 x 6.12 x 13.28 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7 14700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | FCLGA1700 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Power Consumption | 310 Watts |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth, HDMI, USB 3.2 Gen 2×2 |
| Additional Features | Effortlessly Connected, Inspired Design, Intel I7 Processor, Intel Uhd Graphics 770, Memory Card Reader |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Multimedia |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form