Limited Time Sale$839.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113875 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $560.00 | Model Number | 209113875 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: AMD Ryzen 5 8600G Processor (6 Cores, 12 Threads, 16MB L3 Cache, Max up to 5 GHz).>>>> Graphics: Integrated AMD Radeon 760M Graphics.>>>> Chipset: AMD Pro 665.>>>> Memory: 128GB DDR5 4800 RAM.>>>> Storage: 4TB NVMe M.2 SSD.>>>> OS: Windows 11 Professional 64-bit.>>>> Keyboard: HP USB 320K Keyboard.>>>> Mouse: HP 125 Wired Mouse.>>>> Security: TPM 2.0; HP Wolf Pro Security Edition.>>>> Power Supply: 260W.>>>> Dimensions: 13.3 x 12.13 x 3.94 inch.>>>> Weight: 11.11lb.>>>> I/O Ports Front: USB Type-C 10Gbps signaling rate 4 x USB Type-A 10Gbps signaling rate combo audio jack.>>>> Rear: 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 4 x USB 2.0 Type-A HDMI 2.1 DisplayPort 1.4a RJ-45 audio-in/out.
| UPC | 194850535048 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP SFF |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Ryzen5-High RAM |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED, LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MT/s |
| Model Number | G9 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 5.0 |
| Total Usb Ports | 11 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 8500G |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Socket | LGA 775 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 5120 x 2880 |
| Power Consumption | 260 Watts |
| Security Features | TPM 2.0, HP Wolf Pro Security Edition |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Projector, Smartphone, Speaker, Television |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Additional Features | AI-powered Copilot |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 760M Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired USB Full-Size QWERTY Keyboard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year Seller |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form