Limited Time Sale$281.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111627 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $187.60 | Model Number | 209111627 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Technical OverviewOverviewHP EliteDesk 800 G3 Small Form Factor Desktop Computer PC with Remote Controlled RGB Front PanelProcessor OverviewIntel Core i5-6500 6th Gen Processor 6M Cache, 3.20 GHz, up to 3.60 GHz with turboGraphics CardAccelerate your entire PC experience with the GeForce GT 1030 2GB DDR5 Graphics CardRAM OverviewThe HP EliteDesk 800 G3 Small Form Factor Desktop Computer PC comes with 16GB of RAM, which is fasterStorageThe HP EliteDesk 800 G3 Small Form Factor Desktop Computer PC utilizes a 256GB M.2 SSD that can boot very fast and 1TB HDD storage space to store apps, games, photos, music, and movies.Keyboard & MouseNew RGB Lights Gaming Keyboard & MouseOperating SystemWindows 10 Pro(64-bit) with enhanced security featuresWarranty90 Days Hardware Warranty
| UPC | 672344220262 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | 256GB M.2 SSD, GeForce GT 1030 2GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | EliteDesk 800 G3 |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED or LCD |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | EliteDesk 800 G3 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i5-6500 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 2 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 100 Watts |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Speaker |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GT 1030 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form