Limited Time Sale$1,109.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113324 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $740.00 | Model Number | 209113324 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ROG Strix GA15 is a Windows 10 gaming desktop that delivers phenomenal gaming experiences powered by the latest AMD Ryzen processors, GeForce graphics, and lightning-fast SSD storage. Free Windows 11 upgrade eligible devices, visit ASUS Windows 11 website for more information.
| UPC | 195553166003 195553131650 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | RTX 3070 |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ROG Strix GA15DK |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 16GB | 512GB+1TB |
| Item Weight | 24.3 Pounds |
| Aspect Ratio | 1.77:1 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | GA15DK-AS776 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | GA15DK-AS776, Power Cord, User Guide, Warranty Card |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 19.6 x 7.3 x 16.6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 7 5800X |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 5800X |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 220 Watts |
| Compatible Devices | Keyboards, Mice, Monitors, Headsets, Televisions, Speakers, Printers, Projectors, Smartphones, Tablets, Other computers, External storage devices, Gamepads, VR headsets, Audio interfaces, Hubs, and Switches |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Nvidia Ge Force Rtx 3070 |
| Graphics Description | GeForce RTX 3070 |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1YR Domestic/1-way FREE shipping |
| Wireless Compability | 802.11ab, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, LAN, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 36 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form