Limited Time Sale$822.74 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122045 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $548.50 | Model Number | 209122045 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor & Memory: Intel Core Ultra 7 258V (up to 3.7 GHz E-core Max Turbo frequency, up to 4.8 GHz) Intel AI Boost (47 NPU TOPS) 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s Drives: 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe Solid State Drive System: Microsoft Windows 11 Pro Graphics & Video: 14" WUXGA (1920x1200) anti-glare LED Touchscreen LCD panel Integrated: Intel Arc Graphics Communications: Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4 5 MP IR Camera Integrated dual array digital microphones Audio: Audio by Poly Studio, quad stereo speakers with discrete amplifiers Keyboard: Keyboard – spill-resistant, full-size, backlit keyboard with DuraKeys Microsoft Precision Touchpad Ports & Slots: 2x Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate 1x USB Type-C 10Gbps signaling rate 1x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1x stereo headphone/microphone combo jack 1x HDMI 2.1 Power Supply: HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C slim adapter Additional Information: Dimensions: 12.36" W x 8.66" L x 0.41"H Approximate Weight: 3.0 lbs.
| UPC | 198990118307 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | EliteBook |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Raptor Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 8533 MHz |
| Model Number | EliteBook |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | 258V |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB/HDMI/Bluetooth/Wi-Fi compatible devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4800 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.36"L x 8.66"W x 0.41"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form