Limited Time Sale$167.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071793 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $111.60 | Model Number | 209071793 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:Brand: HPModel:HP Elitebook 840 G5Time to Market:2020Memory: 16GB RAM DDR4Hard Drive: 512GB Solid State DriveCPU: Intel core i7-8650U Processor,1.9GHz up to 4.2GHz (4-cores,8-threads, 8MB)Backlit Keyboard: YesColor: SilverOperating System: Windows 11 pro 64 BitWireless Technology: 802.11ac, Bluetooth, Wi-FiAssembled Product Dimensions (L x W x H):12.83" x 9.57" x 0.71"Weights:3.3lbsSystem Ports:2 x USB 3.1 Gen 11 x Thunderbolt 31 x HDMI 1.41 x RJ-45/Ethernet1 x Headphone/Microphone Combo Jack1 x SIM Card slotIncludes:HP i7 LaptopPower Adapter/ Cable
| UPC | 617230259452 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | EliteBook 840 G5 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Netbook |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP EliteBook 840 G5 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 3 |
| BuiltIn Media | AC Adapter, laptop |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number Of Cells | 1 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | intel core i7-8650U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7-8650U |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LCD |
| Cellular Technology | 4G |
| CPU Model Generation | 8th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90-days |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | no |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Ethernet, Thunderbolt, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.83"L x 0.71"W x 9.57"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form