Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111840 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209111840 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell Latitude 5300 is a 13.3 1920x1080 FHD laptop with a 4-core Core i7-8665U CPU up to 4.8GHz, 512GB SSD, 16GB RAM, and Windows 11 Pro in black.`
| UPC | 796575783256 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Model Name | Latitude 5300 Laptop |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.73 Pounds |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 5300 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8665U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | external displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Generation |
| Graphics Description | Integrated Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 MP |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Other Special Features of the Product | Wifi & Bluetooth |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form