Limited Time Sale$479.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113765 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $320.00 | Model Number | 209113765 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: AMD Ryzen 5 8500G (3.5GHz, Up to 5.0GHz, 16MB Cache, 6-Cores, 12-Threads) Storage: Up To 2TB PCIe SSD (Solid State Drive) Memory: Up To 64GB DDR5 RAM DIMM Graphics: Integrated AMD Radeon 740M Graphics Operating System: Windows 11 Pro-64 Connectivity: Ethernet LAN (RJ-45) Camera: No Webcam Input/Output: Black USB Keyboard & USB Mouse Ports: Front: 1 headphone/microphone combo; 4 SuperSpeed USB Type-A (10Gbps); 1 SuperSpeed USB Type-C (20Gbps) Rear: 3 USB Type-A (5Gbps); 1 HDMI 1.4b; 1 RJ-45; 1 audio line-in/line-out; 2 DisplayPort 1.4a; 3 USB 2.0 Type-A Power Supply: 260W Color: Black Form Factor: Small Form Factor (SFF) Desktop Dimensions (WxLxH): 6.1 in x 11.7 in x 12.8 in Weight: 11lb
| UPC | 194850820700 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | G9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 11 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 805 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 11.7 x 6.1 x 12.8 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| CPU Model Number | 8500G |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Socket | AM5 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 740M |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, wired, QWERTY, standard keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form