Limited Time Sale$1,139.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117317 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $760.00 | Model Number | 209117317 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
StatementOriginal Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. PRODUCT IDENTIFICATIONBrand: Lenovo Model Number: 90YA003GUS Product Name: Legion Tower 5i Gaming Desktop - Intel Core Ultra 7 Processor 265F - NVIDIA RTX 5060Ti 8GB Operating System: Windows 11 Pro Color: Eclipse Black PROCESSOR & GRAPHICSCPU: Intel Core Ultra 7 Series 2 265F (20 Cores, 20 Threads) Cores / Threads: 20 Cores, 20 Threads Clock Speed: 1.8 GHz (Base) / Up to 5.3 GHz (Max Boost) Cache: 36 MB L2 Cache Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB GDDR7 (Dedicated) Architecture: Intel 7 Process (with integrated NPU) DISPLAYSize: N/A (Desktop - requires external monitor) Resolution: Supports up to 8K via HDMI 2.1 / DisplayPort 2.1 MEMORY & STORAGERAM: 32 GB DDR5-5600 MHz Storage: 1 TB PCIe 4.0 NVMe SSD CONNECTIVITY & PORTSWireless: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth Ports: - 1 x HDMI 2.1 - 3 x DisplayPort 2.1 - 3 x USB-A 3.2 Gen 1 - 2 x USB-A 3.2 Gen 2 - 4 x USB-A 2.0 - 1 x Ethernet (RJ45) - 1 x Headphone/Microphone Combo Jack FEATURESKeyboard: Included (Wired) Mouse: Included (Wired) Special Feature: Microsoft Copilot AI Companion, Legion Space AI tools (Game Coach, Game Clip Master), liquid cooling, tool-less side panel PHYSICAL SPECIFICATIONSDimensions (L x W x H): 19.31"" x 8.31"" x 16.3"" (49.0 cm x 21.1 cm x 41.4 cm) Weight: 33.06 lbs (15.0 kg)
| UPC | 197530560125 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Eclipse Black |
| Model Name | Lenovo Legion Tower 5i |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Style Name | 32GB DDR5 | 1TB SSD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | Legion Tower 5i Gaming Desktop |
| Video Output | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| BuiltIn Media | Accessories, Lenovo Legion Tower 5i Gaming Desktop |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| CPU Model Number | Intel Ultra 7 265F |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Socket | LGA |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 7680 x 4320 |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Additional Features | Intel Ultra 7 265F, NVIDIA RTX 5060Ti, Wi-Fi 6E, Windows 11 Pro |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 5.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Photo Editing, Video Editing |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form