Limited Time Sale$323.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209073183 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $216.00 | Model Number | 209073183 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: AMD Ryzen 5-7530U, 2.0 GHz Base clock, up to 4.5 GHz boost clock 16 MB L3 cache, 6 cores, and 12 threads Graphics: AMD Radeon Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: 64 GB DDR4 Hard Drive: 1TB PCIe SSD Display: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-glare, Micro-edge, 250 nits, 45% NTSC Audio and Speaker: stereo speakers Keyboard: Full size, English Touchpad: multitouch gesture support Webcam: Yes Connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 Ports: 2 x Superspeed USB Type-A 1 x Superspeed USB Type-C 1 x HDMI 1 x Headphone/Microphone Combo Color: Dark ash silver Dimensions L x W x H (inches): 14.17 x 9.29 x 0.73 Weight: 3.3 lbs
| UPC | 194850852787 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 255 G10 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | HP 255 G10 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5-7530U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD R Series |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | In-cell/On-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, wireless keyboards, mice, USB devices, and other Bluetooth/Wi-Fi enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full size, English |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.25"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form