Limited Time Sale$703.06 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093169 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $468.71 | Model Number | 209093169 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Premium look. Premium options.Work confidently from anywhere on the world's smallest and lightest 15" premium commercial laptop. More premium choices provide an amazing screen experience, intelligent performance, built-in security, and privacy.Features & Design | Operating systemAvailable with Windows 11 Pro.The confidence to work anywhere | ExpressConnectBe on 2 networks at once with the world's first simultaneous multi-network connection for faster data and video downloads. Get up to 20% more in data transfer from optimized networking, 30% faster application data processing and 8 times better video quality from optimized internet bandwidth.
| UPC | 884116425342 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Carbon Fiber |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 7000 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 7530 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, E4 Power Cord 1M for US, Latitude 7530, Lithium Ion Battery, Quick Start Guide, Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language) |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Full |
| Audio features | [Approx] Built-in speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Notebook |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6/6E |
| CPU Model Number | i7-1270P |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | Present |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers via USB, HDMI, and Bluetooth |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| CPU Model Speed Maximum | 2.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 58 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form