Limited Time Sale$419.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209076941 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $279.60 | Model Number | 209076941 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
AllyFlex sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer's box is opened to be tested and inspected and the upgrades installed to achieve the advertised specifications. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects and imperfections are significantly reduced by our in-depth inspection and testing.Processor: Intel Core i7-1065G7 (1.3GHz base frequency, up to 3.9GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8M L3 cache, 4 cores)Chipset: Intel Integrated SoCMemory: 12GB DDR4 SDRAMVideo Graphics: Intel Iris Plus GraphicsHard Drive: 256GB SSDDisplay: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSCWireless Connectivity: Realtek RTL8821CE 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 comboExpansion Slots: 1 multi-format SD card readerExternal ports:1 USB 3.1 Gen 1 Type-C (data transfer only, 5Gb/s signaling rate);2 USB 3.1 Gen 1 Type-A (data transfer only);1 AC smart pin;1 HDMI 1.4b;1 headphone/microphone comboMinimum dimensions: 9.53 x 14.11 x 0.71 inWeight: 3.75 lbsPower supply type: 45 W Smart AC power adapterBattery type: 3-cell, 41 Wh Li-ionWebcam: HP True Vision 720p HD Camera with integrated dual array digital microphonesAudio features: Dual speakersOperating system: Windows 10 Home 64
| UPC | 194850624926 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 2021 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.75 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Ice Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset Type | Intel Integrated SoC |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | HP 15 FHD TOUCH i7 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP True Vision 720p HD camera, dual array digital microphones, and dual speakers |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| WiFi Generation | Wi-Fi 4 or higher |
| CPU Model Number | 1065G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-cell/On-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, or Bluetooth. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, Media Card, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Speaker Description | Dual speakers |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Touch Screen |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Wireless Compability | 801.11ac |
| Hard Disk Description | 256GB SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | integrated |
| Screen Bezel Thickness | 6.5 mm |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.53"L x 14.11"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Other Special Features of the Product | Micro-edge Bezel |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form