Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071153 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209071153 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 198122172399 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | TPN-Q279 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.1 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Phoenix |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Chipset Type | AMD |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | TPN-Q279 |
| Power Device | Internal Battery |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Laptop |
| Screen Finish | Matte with anti-glare finish |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7535HS |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | internal |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop accessories (mouse, keyboard, external display, storage device, etc.) |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 6550M |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keypad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4600 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.04"W x 0.93"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad with Fn+F11 functionality |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form