Limited Time Sale$521.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209095192 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $347.60 | Model Number | 209095192 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: Intel Core i7-1165G7 (2.8 GHz, up to 4.7 GHz, 12 MB Intel Smart cache, 4 cores, 8 Threads) Memory: Up to 64GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 Home Display: 17.3" diagonal, HD+ (1600 x 900), Touchscreen, Bright ViewPorts: 1 x SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate | 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate | 1 x HDMI 1.4b | 1 x AC smart pin | 1 x headphone/microphone combo Graphics: Intel Iris Xe GraphicsAudio: HD Audio with Dual Speakers Wireless Connectivity: Intel Wi-Fi 6 and Bluetooth 5 combo (Supporting Gigabit data rate) Power Supply: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery, 45 W Smart AC power adapter Dimensions: 15.78 x 10.15 x 0.78 inWeight: 4.58 lbsColor: Silver
| UPC | 195161632846 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 45 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 17t |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.9 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel Tiger Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 17t |
| Power Device | Battery and AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter, Webcam |
| Screen Finish | smooth" or "glossy |
| Series Number | 15 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | HD Audio with Dual Speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | i7-1165G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | A USB mouse or keyboard |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Dual speakers with HD audio |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | TWO |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Screen Bezel Thickness | 0.03 inches |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 11"W x 3"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 3 |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form