Limited Time Sale$485.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209119658 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $324.00 | Model Number | 209119658 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Windows 11 Home Experience the most secure Windows ever built with fast boot times, increased responsiveness, and added protection against phishing and malware. Micro-edge displaye With virtually no bezel encircling the display, an ultra-wide viewing experience provides for seamless multi-monitor set-ups. A dynamic processor that adapts to you for superior multi-tasking performance AMD Ryzen 7 7730U processor processor distributes performance where you need it the most — saving you time and increasing your ability to do the things you actually want. AMD Radeon Graphics Smoothly stream 4K content and play your favorite games. PCIe NVMe SSD storage Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive. HP Fast Charge Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes. Screen to body ratio Revolutionize your display and see more of what you love with this slim bezel design. Enjoy an immersive multimedia experience with a maximized viewing area. Sleek design Easily take this thin and light PC from room to room or on the road. Wi-Fi 6 Stay connected to Wi-Fi and to Bluetooth accessories with wireless technology. Dual array microphones With two microphones and advanced noise reduction technology, you'll always sound crystal clear when you video chat or record. HP True Vision HD Camera Video chat with vibrant clarity, even in low light.
| UPC | 199251771514 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ryzen 7 HP |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 7730U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | FHD IPS touchscreen, HD Audio, Microsoft Copilot, Numeric Keypad, Windows 11 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form