Limited Time Sale$161.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093650 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $108.00 | Model Number | 209093650 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Stay productive and entertained from anywhere with the HP 14 Laptop.* This Windows 10 laptop is lightweight and has a long-lasting battery,** the ideal combo for working all day, and while on the go. Lean into the dependable performance of the latest AMD processor and Radeon™ Graphics card, even on your busiest days or long streaming sessions. See more of your entertainment on a 6.5 mm bezel, HD touchscreen while you store more of the content you love with 4 GB of RAM and 64 GB eMMC of storage. Windows 10 and in S Mode is the most secure Windows ever built with added protection against phishing and malware. Increase your efficiency and productivity with pre-downloaded apps like Microsoft Office 365 and 25 GB of storage through Dropbox (both included with a free one-year subscription). Work and learn remotely with integrated features like the HP True Vision camera, dual digital mics, and customer tuned dual speakers. With a 1-year limited hardware warranty, designed for energy efficiency, and built with sustainable practices, this HP computer laptop is made with the modern consumer in mind. **This model has a Snowflake White finish*Up to 10 hours and 30 minutes for video playback and up to 9 hours when wireless streaming
| UPC | 195161045998 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Snowflake white |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop 14-fq0070nr |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.24 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 10.0, 9.0 Hours |
| CPU Codename | Zen+ |
| Chipset Type | AMD Integrated SoC |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Hewlett Packard Office |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 26Z02UA#ABA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP 14-inch Laptop (14-fq0080nr); 3-cell, 41 Wh Li-ion battery, 45 W Smart AC power adapter, warranty |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual speakers with custom tuning |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD 3020e |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 S |
| Processor Series | AMD E Series |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | [Inferred from various specifications: Bluetooth 5.0 devices, Wi-Fi 5 (2x2) WLAN devices, HDMI-compatible displays, USB devices, SD media, and devices with Windows 10 Home in S mode compatibility] |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | SATA 3 GB/s |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 2nd Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | integrated |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | One year limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | Embedded MultiMediaCard |
| RAM Memory Technology | 4 GB DDR4 |
| Microphone Form Factor | integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | 6.5 millimeters |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 220 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 4 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 10.5 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.86"L x 12.76"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchscreen and Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Micro-edge Bezel |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form