Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122080 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209122080 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Honor 90 is powered by 2.5 GHz Octa-core processor and it comes with 8GB of RAM. The Honor 90 packs 256GB of internal storage that cannot be expanded into microSDXC.The Honor 90 runs Android 13 and is powered by a Li-Po 5000 mAh, non-removable battery. FREQUENCIES : COMPATIBLE TO USE WITH NETWORK SIM CARDS THAT WORKS ONSIM CARD 1:2G : GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 and/or3G : HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 and/or4G : FDD LTE: 700(B28)/ 850(B5)/ 850(B19)/ 900(B8)/ 1700(B4)/ 1800(B3)/ 1900(B39)/ 2000(B34)/ 2100(B1)/ 2300(B40)/ 2500(B41)/ 2600(B38) and/or 5G : N1/ N5/ N8/ N28/ N41/ N77/ N78 SA/NSASIM CARD 2:2G : GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 and/or3G : HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 and/or4G : FDD LTE: 700(B28)/ 850(B5)/ 850(B19)/ 900(B8)/ 1700(B4)/ 1800(B3)/ 1900(B39)/ 2000(B34)/ 2100(B1)/ 2300(B40)/ 2500(B41)/ 2600(B38) and/or 5G : N1/ N5/ N8/ N28/ N41/ N77/ N78 SA/NSA IMPORTANT : PLEASE CHECK WITH YOUR NETWORK PROVIDER FOR COMPATIBILITY CHECK BEFORE YOU PURCHASE.
| Brand | HONOR |
|---|---|
| Color | Emerald Green |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 2388 x 1080 |
| Form Factor | Smartphone |
| Screen Size | 6.7 Inches |
| Camera Flash | no flash |
| Display Type | LCD, FHD+ |
| Manufacturer | Honor |
| Model Series | 90 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Battery Power | 4500 |
| Sim Card Size | Nano |
| Connector Type | USB Type C |
| Shooting Modes | Portrait |
| Phone Talk Time | 25 Hours |
| Processor Speed | 2.84 GHz |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 13.0 |
| Processor Series | Snapdragon |
| Material Features | Sustainable |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Additional Features | water proof |
| Battery Charge Time | 0.25 Hours |
| Battery Description | Lithium-Polymer |
| Cellular Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Battery Average Life | 20 Hours |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Effective Video Resolution | 8 Pixels |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| GPS Geotagging Functionality | GLONASS |
| Average Battery Life Talk Time | 30 Hours |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 200 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form