Limited Time Sale$779.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077168 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $519.60 | Model Number | 209077168 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 196105023270 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Platinum Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell XPS |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.87 Pounds |
| Screen Size | 17 Inches |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 4.6 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 MP |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form