Limited Time Sale$173.96 cheaper than the new price!!
| Management number | 209082413 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $115.97 | Model Number | 209082413 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Acer Chromebook 311 is the ideal laptop for all ages from the very young upwards. With its safety certification, state-of-the-art low-energy consuming AMD processor, military standard specs and a long battery life, it can stand up to the daily rigors and intense usage of students inside or outside the classroom.
| UPC | 193199211781 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| Voltage | 3.6 Volts |
| RAM Type | DDR DRAM |
| Model Name | Acer Chromebook |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Chromebook, Laptop |
| Is Electric | Yes |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | NX.H8VAA.002 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Screen Finish | Matte |
| Audio features | [HAS AUDIO OUTPUT] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4000 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Unknown |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, MicroSD |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366 x 768 pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 0.1 RPM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 0.1 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Global Trade Identification Number | 00193199211781 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form