Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111104 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209111104 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The ASUS ROG Strix G17 gaming laptop provides an immersive 17.3" QHD 240Hz gaming experience with AMD Ryzen 9 CPU, RTX 4060 graphics, 64GB RAM, 2TB PCIe SSD storage, RGB backlit keyboard, and WiFi 6E connectivity.
| UPC | 657768654329 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Gray |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | ASUS ROG Strix G17 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.9 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Manufacturer | ASUS |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number Of Cells | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 9 7845HX |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Native Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1400 Pixels |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form