Limited Time Sale$814.06 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114691 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $542.71 | Model Number | 209114691 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Level up to a workstationMatch your skills with a 15" mobile workstation with improved performance & productivity with Dell Optimizer for Precision.Features & Design | Operating systemAvailable with Windows 11 Pro or Linux Ubuntu.
| UPC | 884116425625 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Titan Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Precision 3000 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.66 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 3571 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Mobile Precision 3571, Power Cord, Quick Setup Guide for Mobile Precision 3571, Safety and Regulatory Documents English,French,Dutch |
| Screen Finish | Matte anti-glare |
| Series Number | 3000 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | [No specific audio features mentioned] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Mobile Workstation |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i7-12800H |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | Touchpad |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 2 |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-cell/On-cell |
| Webcam Capability | No |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Devices compatible via USB, HDMI, Ethernet, Bluetooth, and Wi-Fi interfaces |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Memory Clock Speed | 2.3 GHz |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Speakers are included, but no specific details about the configuration, audio output power, or frequency response range are provided. |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA RTX A1000 |
| Graphics Description | RTX A1000 |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | [Touchpad] |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form