Limited Time Sale$125.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118312 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $84.00 | Model Number | 209118312 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Optiplex 7020 Small Desktop Computer: Designed for High-Quality Multitasking Perfect Home or office PC: Built for professional grade multitasking, high-speed web browsing, and multimedia applications like streaming, or even lightweight editing. Compatible with Todays Most Popular Productivity Tools! This professional grade multitasking computer is compatible with all of todays most popular productivity software, like Office 365, Adobe, Docs, Sheets, Intuit Quickbooks, Netsuite, Audacity, Basecamp, Zoom, Cisco, Teams, and much more! This Home / Office Computer Hardware Includes: CPU: Intel Quad-Core i7 4790 iGPU: Intel HD 4600 RAM: 16GB DDR3 Primary Storage: 250GB Solid State Secondary Storage: Available Network: USB WiFi BUY and OWN WITH CONFIDENCE Renewed and modernized by the #1 Microsoft Authorized Refurbisher, this DELL 7020 Small Desktop Computer PC is guaranteed to perform like-new! MICROSOFT AUTHORIZED REFURBISHED Your Small Desktop computer comes with a digitally rendered Windows 11 Professional 64 Bit installed on the PC for a secure and convenient setup process. Every computer from us is professionally renewed through a set of globally recognized and top-tier production processes, and robust stress testing.
| UPC | 754525961338 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 7020 SFF |
| Model Year | 2014 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i7-4790 3.60GHz | 256GB SSD |
| Screen Size | 14.02 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | OptiPlex 7020 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | VGA |
| BuiltIn Media | DVD-RW |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 18 x 14 x 6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-4790 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1150 |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello, Secure Boot |
| Specification Met | Partially Met |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Speaker |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired RGB Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 Days Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form