Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209080846 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209080846 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell 14" Latitude 7450 Laptop - Dell 3 years onsite Warranty- 3-Cell, 57 WHr Lithium Ion Battery (Express Charge and Express Charge Boost Capable)- FHD HDR IR Camera with Shutter, ExpressSign-In, Intelligent Privacy, Temporal Noise Reduction and Microphone- Intel Core Ultra 7 Processor 165U (12 Core, Up to 4.90GHz, 12MB Cache, 15W), Thunderbolt 4- 14 inch FHD+ (1920 x 1200) Anti-Glare IPS 300-nits Touch Display, WLAN Capable- US English Single Pointing Battery-saving mini LED Backlit Copilot Hotkey Keyboard
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Silver |
| Voltage | 7.6 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 7450 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 1330 Grams |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake |
| CPU L2 Cache | 12 MB |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | NP75D |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | Laptop, Battery, AC adapter, Documentation |
| Warranty Type | On Site |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 7 165U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, and other accessories that support Thunderbolt 4, Wi-Fi 6E, and Bluetooth 5.2 |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Wireless Technology | NFC, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Backlit, Copilot Hotkey |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 3 years |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| LithiumBattery Energy Content | 52 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Lightweight |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form