Limited Time Sale$38.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209081809 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $26.00 | Model Number | 209081809 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 854007512796 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | C720P |
| Model Year | 2013 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Chromebook |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| CPU Codename | N2955U |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | C720P-2625 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Documentation |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Extended |
| Control Method | Touch |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 2955U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, Wi-Fi devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Cellular Technology | 4G |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Unknown |
| Keyboard Description | Compact with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 2600 MHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Work, School, Office |
| Display Resolution Maximum | 1280x720 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 18"L x 4.2"W x 17"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Drive, Google Docs, Sheets, Slides |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form