Limited Time Sale$263.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100012 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $175.60 | Model Number | 209100012 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits CPU: Intel Core i7-8665U up to 4.80 GHz Memory: 16GB DDR4 RAM Hard Drive: 512GB SSD Operating System: Windows 10 pro 64 Bit - multi-language supports English/Spanish/French Display: 12.3" FHD(1920x1080) Screen Backlit Keyboard: YES Touchscreen:YES Fingerprint: YES Built-in HDMl Webcam with Microphone: NO Bluetooth: Yes WIFl: Yes Wireless Communication Standard: Intel 8260 AC Ports: Card Reader, Audio jack, 2x USB Type-C, 1x USB Type-A Includes: Laptop, ac adapter
| UPC | 683370985711 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Gray |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 7200 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | 7200 |
| Power Device | [LIKELY] AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB Type-C |
| BuiltIn Media | charger |
| Series Number | 7200 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-8665U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, headphones |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 8th Generation |
| Graphics Coprocessor | i7-8665U |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 day limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | no |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.3"L x 8"W x 1"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form