Limited Time Sale$110.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 208622838 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $74.00 | Model Number | 208622838 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
TOPSELLER 500E G3 N5100 1.1G
| RAM | 4 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Series | 500e Chromebook Gen 3 |
| Voltage | 5 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Processor | 1.1 GHz celeron |
| Hard Drive | 32 GB Flash Storage |
| Item Weight | 2.9 pounds |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | UHD Graphics |
| Operating System | Chrome OS |
| Flash Memory Size | 32 GB |
| Item model number | 82JB0001US |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Optical Drive Type | No |
| Product Dimensions | 8 x 11.4 x 0.78 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Number of Processors | 1 |
| Item Dimensions LxWxH | 8 x 11.4 x 0.78 inches |
| Max Screen Resolution | 1366x768 Pixels |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Standing screen display size | 11.6 Inches |
| Average Battery Life in hours | 12 Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form