Limited Time Sale$449.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111461 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $300.00 | Model Number | 209111461 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Effortlessly chic. Always efficient Processor:Intel 13th Generation Core i5 (10C / 13T, 1.3 / 4.6GHz) Graphics: Intel Iris Xe Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: 16GB DDR4 SDRAM Hard Drive: 1TB PCIe SSD + 512GB Portable Drive Display: Touchscreen 15.6" FHD (1920x1080) 250nits Anti-glare Connectivity: Wi-Fi 6, 802.11ac 2x2 + BT5.1 Audio: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec Spreakers: Stereo speakers, 2W x 2 Ergonomic Keyboard: US English, Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: Integrated Widescreen FHD 1080p Webcam Ports: 1 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x AC smart pin 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x SD Card Reader 1 x Power Jack Battery:: Up to 10 Hours Color: Black Dimensions L x W x H (inches): 14.11 x 9.27 x 0.75 Weight: 3.66 lbs
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | dell inspiron |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | dell |
| Model Number | dell inspiron |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Accessories (exact nature not specified) |
| HardDrive Size | 1.5 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1334U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.1"L x 9.5"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form