Limited Time Sale$695.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209097465 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $463.60 | Model Number | 209097465 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Inspiron 15 3530 Touchscreen LaptopProcessor: 13th Gen Intel 10-Core i7-1355U (up to 5.00 GHz) ProcessorProcessor Model Number: 1335UProcessor Core: 10-CoreProcessor Speed (up to): 5.0 GHzGraphics: Intel Iris Xe GraphicGraphics Type: IntegratedOperating System: Windows 11 ProScreen Size: 15.6 inchesScreen Resolution: Anti Glare LED Backlight WVA FHD (1920 x 1080) DisplayWebcam: Integrated Widescreen FHD WebcamAudio: MaxxAudio Pro with Stereo SpeakersMemory: Up to 64 GB DDR4 3200MHzHard Drive: Up to 4 TB SSDWireless Connectivity: Wi-Fi 6, BluetoothNumeric Keypad: TrueColor: Carbon BlackPorts & Slots: 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C1 x USB 3.2 Gen 11 x USB 2.01 x SD Card Reader1 x HDMI 1.41 x Headset JackDimensions: 14.11" L x 9.25" W x 0.75" HWeight: 3.96 lbsStatement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.
| UPC | 738060951023 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron 15 3530 Touchscreen Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Dell Inspiron 15 3530 Laptop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | DELL Inspiron 15 3530 Touchscreen Laptop, Microsoft Office Pro Lifetime License, Windows 11 Pro |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Audio features | Stereo Speakers with MaxxAudio Pro |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1355U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories using USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers with MaxxAudio Pro technology |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Mechanical |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 0.75"W x 9.28"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office Pro Lifetime License, Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Lightweight, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form