Limited Time Sale$917.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113643 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $611.60 | Model Number | 209113643 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Model: i3530-7837BLK-PUSUpon opening any Office software for the first time, you will be prompted with a message similar to the following: "Try premium Office apps for free with Microsoft 365." To continue, you must select the option "No thanks" or "Decline." Please note that Office 365 and Office 2024 cannot coexist on the same computer. They are incompatible with each other, and Microsoft 365 takes priority over Office 2024 updates. Please refer to the video for a more detailed explanation of the installation steps. This computer Dell Inspiron 3530 Laptop is equipped with Intel Core 13th Generation Intel Core i7-1355U (up to 5.00 GHz) Processor, which can quickly respond to various needs and improve the speed of webpage loading. The 15.6 -inch high -definition screen can meet the visual experience of a larger screen. The Intel Iris XE graphics card allows you to have a faster and more perfect experience during games, entertainment, and work. Processor: Intel Core i7-1355U (up to 5.00 GHz) ProcessorProcessor Model Number: 1335UOperating System: Windows 11 ProGraphics: Intel Iris XeGraphics Type: IntegratedProcessor Core: 10-CoreScreen Size: 15.6 inches Anti-Glare LED Backlight FHD (1920 x 1080) DisplayWebcam: Integrated Widescreen 720p Webcam Audio: MaxxAudio Pro with Stereo Speakers Memory: 64GB DDR4 RAM Hard Drive: 2TB SSD + 1TB HDDWireless Connectivity: Wi-Fi 6, BluetoothNumeric Keypad: TrueColor: BlackPorts & Slots: 1x USB-C 3.2 2x USB-A Ports (1x USB-A 3.2, 1x USB-A 2.0) 1x HDMI 1.4 1x SD Card Reader 1x HDMI 1.4 1x Headset Jack Dimensions: 14.11inch L x 9.25inch W x 0.75inch HWeight: 3.64 lbs
| UPC | 884116221678 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron 15.6" Touchscreen Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.64 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | i3530-7837BLK-PUS |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Dell Inspiron 15 Laptop, Microsoft Office Pro 2024 Lifetime License, Windows 11 Pro |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 3 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi for connection. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Mechanical |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | HDD, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 0.75"W x 9.25"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form