Limited Time Sale$293.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096015 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $195.60 | Model Number | 209096015 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer's box will be opened by our professional engineers for customization and testing. Factory defects and imperfections are significantly reduced through our in-depth inspection and testing. We offer a 12-month warranty; please feel free to contact us if you need any support from our team. Processor Model Corei3-1215U # of Cores 38 ES # of Performance Cores 34 ES # of Efficiency Cores 36 ES Total Threads 36 ES Maximum Turbo Frequency Up to 4.4 GHz Maximum Efficiency Core Turbo Frequency 3.3 GHz Graphics UHD Graphics Display 14-inch FHD (1920 x 1080) display Interface 3 x USB-A 1 x USB-C 1 x HDMI 1 headphone/microphone combo. Connectivity Wi-Fi 6E and Bluetooth Operating System Windows 11 Pro Other Dimensions: 12.8 x 8.5 x 0.78 inches. Weight (approximate): 3.1 pounds
| UPC | 197105158412 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | ASUS Vivobook 14 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 14 Inches |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | X140 |
| Power Device | Lithium-ion Battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Documentation |
| Screen Finish | matte or anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | HD audio support |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Corei3-1215U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3-1215U |
| Audio Output Type | internal |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Devices with Wi-Fi 6E, USB-A, USB-C, and HDMI ports or capabilities. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Wireless Compability | 5 GHz Radio Frequency, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 1TB PCIe SSD |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.8"L x 8.5"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form