Limited Time Sale$133.20 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094072 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $88.80 | Model Number | 209094072 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
11.6" Display> typical 1366 x 768 HD resolution. Energy-efficient LED backlight. Intel Celeron processor n4000 entry-level dual-core processor for general e-mail, Internet and productivity tasks. 2GB system memory> enough high-bandwidth RAM to meet the system requirements and run basic programs. 32GB EMC flash memory> this ultra compact memory system is ideal for mobile devices and applications, providing enhanced storage capabilities, streamlined data management, quick boot-up times and support for high-definition video playback. Intel UHD Graphics 600 on-processor graphics with Shared video Memory provide everyday image quality for Internet use, basic photo editing and casual gaming. weighs 2.18 lbs. And measures 0.7" Thinner> Ultra Thin and ultralight for maximum portability, featuring a smaller screen size and omitting the DVD/CD drive to achieve the compact form factor. 2-Cell Lithium-Polymer battery. HDMI output expands your viewing options> connect to an HDTV or High-Def monitor to set up two screens side by side or just see more of the big picture. built-in media reader for simple photo transfer> Supports microSD memory card formats. next-generation wireless connectivity> Connects to your network or hot spots on all current Wi-Fi standards. Connect to a Wireless-AC router for speed nearly 3x faster than Wireless-N. additional port> headphone/Microphone combo jack. Note: this laptop does not include a built-in DVD/CD drive.
| UPC | 889349231821 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Star Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | E203MA-TBCL232A |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 2.2 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU L1 Cache | 128 KB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Asus |
| Model Number | E203MA-TBCL232A |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron N4000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Celeron N |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Card Ram | 2 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touchscreen |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays via HDMI, other devices via Wi-Fi or Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 2.6 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 2 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Hard Disk Rotational Speed | 5600 RPM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 6 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 0.7"L x 0.7"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Global Trade Identification Number | 00889349231821 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form