Limited Time Sale$539.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079744 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $359.60 | Model Number | 209079744 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Everything is smoother with the powerful ASUS Vivobook 16, the feature-packed laptop with user-friendly features including a 180° lay-flat hinge, a physical webcam shield and dedicated function keys to turn your mic on or off. Your health is in safe hands with ASUS Antimicrobial Guard Plus protecting frequently-touched surfaces, and the bigger touchpad is now more finger-friendly. Enjoy the smooth power of Vivobook 16!Processor: Intel Core i7-1355U (Up to 5.0 GHz, 12MB Cache, 10 cores, 12 Threads)Graphics: Intel Iris Xe GraphicsMemory: 24 GB DDR4 RAMStorage: 1 TB NVMe SSDOperating System: Windows 11 ProDisplay: 16.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, 60Hz refresh rate, 300 nitsAudio: Built-in HD audio speakers with ASUS SonicMaster tuningPorts:1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery2x USB 3.2 Gen 1 Type-A1x USB 2.0 Type-A1x HDMI 1.41x 3.5mm Audio Combo Jack1x DC-inWireless Connectivity: Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.1Keyboard: Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, TouchpadCamera: 720p HD camera with privacy shutterBattery: 3-cell, 42Wh Li-ionWeight: 4.14 poundsDimension (W x D x H): 14.12 x 9.82 x 0.78 inchesColor: Indie BlackAccessory: HubxcelAccessory (Wireless Earbuds, Mouse Pad, HDMI Cable, USB Cable, Wireless Mouse )
| UPC | 192876391884 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Indie Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 2024 ASUS VivoBook 16X |
| Item Weight | 4.1 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | 2024 Flagship ASUS VivoBook 16 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Hardware Interface | HDMI, USB 2.0, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Microphone |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.12"L x 9.82"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form