Limited Time Sale$209.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112140 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $140.00 | Model Number | 209112140 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810168528465 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Chromebook CX14 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 45 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ASUS Chromebook CX1405 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | USB Type-C, HDMI |
| BuiltIn Media | 128GB SD Card by IST Computers®, 45W AC Adapter with Power Cord, ASUS Chromebook CX14 Laptop, USB-C HUB by IST Computers®, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Built-in speaker, Built-in microphone |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Adaptive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External monitors, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, and the bundled 7-in-1 hub |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speaker |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Storage |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Optical Storage Device | CD-RW |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.78"L x 8.44"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Lightweight, Spill Resistant, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form