Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120625 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209120625 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 2024 Apple iMac Air has an M4 chip with 8 cores, a 24-inch display with 16GB RAM and 256GB SSD storage. It comes in a silver color option.
| UPC | 703670892820 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | iMac |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 4.5K |
| Style Name | without AppleCare+ |
| Item Weight | 22.14 Pounds |
| Screen Size | 24 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | 4.5K Retina |
| Manufacturer | Apple |
| Model Number | MWUC3LL/A |
| BuiltIn Media | Magic Keyboard, Mouse, Power cord (2 m) and 143W power adapter, USB-C Charge Cable, iMac |
| Item Dimensions | 21.53 x 5.78 x 18.14 inches |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Apple |
| CPU Model Number | MWUC3LL/A |
| Operating System | Mac OS |
| Processor Series | Apple M4 |
| Processor Socket | M4 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Specification Met | EPEAT Gold, Energy Star |
| Additional Features | Microphone, Speakers, Webcam |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Apple Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | Unified Memory, Unified Memory, Unified Memory |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 4480-by-2520 resolution at 218 pixels per inch with support for 1 billion colors |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form