Limited Time Sale$197.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121882 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $132.00 | Model Number | 209121882 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
With its versatile x 360 hinge design, easily transition between laptop or tablet mode. This 2-in-1 convertible laptop is made to keep up with you. You can take notes, sketch, or share your work with ease on the ultra-responsive 14” wuxga (1920 x 1200) ips touchscreen. Acer bluelightshield, and a 16:10 aspect ratio to boot. Meet your daily tasks head-on with the reliable performance of the latest Intel i3 n-series processors along with 8gb ram. Get it done with Windows 11, featuring new animations, buttons, and toggles. Experience clear video calling with Acer tnrs solution and purified voice with ai noise cancellation. Connect or charge your newest devices on the full function usb type-c port. In addition, wi-fi 6 and hdmi 2.1 provide increased productivity and functionality for whatever life throws at you.
| Brand | acer |
|---|---|
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Aspire |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 14 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | acer |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Webcam |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | IPS |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices (mice, keyboards, storage), wireless devices (via Bluetooth) |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 day |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB-A, USB-C, DisplayPort over USB-C, DC-In |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 13"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | Support Stylus, Anti Glare Coating, Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form