Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093433 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209093433 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer box will be opened by our professional engineers for customizing and testing. Factory defects and blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection and testing. We offer a 12-month warranty, please feel free to contact us if you need any support from our team.Processor ModelSnapdragon X Elite # of Cores12Max Multi-Core FrequencyUp to 3.4GHzGraphicsSnapdragon X Elite AdrenoDisplay14.5" 2.5k(2560 x 1600) DisplayInterface2x USB Type A2x USB Type C1 x Headphone/Microphone comboConnectivityWiFi 7 and BluetoothOperating SystemWindows 11 HomeOthersDimensions: 12.7 x 8.9 x 0.71 inWeight (approximate): 3.2 lbs
| UPC | 195133182645 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Steel Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Swift |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14.5 Inches |
| Battery Life | 26 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | SF14 |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | USB Type C (with adapter/dock) |
| BuiltIn Media | Acer Swift Laptop, Webcam, lifetime microsoft office |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1024 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Qualcomm |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Number | X Elite |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Snapdragon |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | SODIMM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, docking stations, and other USB/Bluetooth/Wi-Fi enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | Snapdragon X Elite Adreno |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturear |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | no |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.7"L x 8.9"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Lightweight, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form