Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209084524 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209084524 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor:AMD Ryzen 7 7730U Graphics: AMD Radeon Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: 8GB DDR4 SDRAM Hard Drive: 256GB PCIe SSD Optical Drive: No Display: 15.6" FHD (1920x1080) high-brightness Acer ComfyView LED-backlit Connectivity: Wi-Fi 6, BT5.2 Audio: High Definition (HD) Audio Spreakers: Stereo speakers, 1.5W x 2 Keyboard: US English, Backlit Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: HD 720p with Privacy Shutter Ports: 2 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI 1 x Headphone / Mic Combo Jack Battery:: Up to 9 Hours Color: Silver Dimensions L x W x H (inches): 14.19 x 9.42 x 0.78 Weight: 3.92 lbs Accessories:
| UPC | 195133056038 |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | A325 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | A325 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 7730U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Ethernet, or wireless connectivity options |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit, Full Size, Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.19"L x 9.42"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form