Limited Time Sale$1,121.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116894 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $747.60 | Model Number | 209116894 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Details: Microprocessor: Intel 24-core Ultra 9 275HX Processor (Base Clock 2.7GHz, Max Boost Clock Up to 5.4GHz, 40MB Smart Cache, 24 Threads) Memory:32GB RAM Storage:1TB SSD Operating system: Microsoft Windows 11 Professional Graphics & Video: Dedicated NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB Graphic 16" WQXGA (2560 x 1600) IPS 240Hz (DCI-P3 100%) Key Features: RGB Backlit Keyboard: Yes Wi-Fi 6E: Yes DTS:X: Yes Ports: 3 x USB-A 3.2, 2 x USB-C 3.2, 1 x HDMI 2.1, 1 x RJ45 Gigabit Ethernet, 1 x MicroSD Card Reader Battery:90Wh Additional Information: Dimension: 10.85" x 14.05" x 1.05" Weight: 5.95 lbs
| UPC | 601265478360 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Acer Predator Helios Neo 16 AI |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Windows 11 Professional, 4-zone RGB Backlit Keyboard, 5th Gen AeroBlade 3D cooling, Intel Killer AX1675i Wi-Fi6E, Auth USB-C Hub |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 9 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Ultra 9 275HX |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB-A, USB-C, HDMI, Ethernet, or MicroSD card slots, as well as devices that support Wi-Fi 6E connectivity. |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5.8 GHz Radio Frequency |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6E, Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1600 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.85"L x 14.05"W x 1.05"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form