Limited Time Sale$266.16 cheaper than the new price!!
| Management number | 209095501 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $177.44 | Model Number | 209095501 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 305971850211 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Coral Red |
| Voltage | 7.7 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo_i3_8GB_Red |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.9 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel H310 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 0L-6PQE-7PQ6 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | smooth, glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel UHD Graphics 620 |
| CPU Model Number | 0L-6PQE-7PQ6 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, HDMI displays, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 3.4 GHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | QWERTY keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | [Integrated] |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 7 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.2"L x 14.9"W x 0.9"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form