Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112583 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209112583 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer Nitro 50 N50-610-UR14 Gaming Desktop PC comes with these specs: 10th Generation Intel Core i5-10400F 6-Core Processor 2. 9GHz with Turbo Boost 2. 0 Technology up to 4. 3GHz, Windows 10 Home, NVIDIA GeForce GTX 1650 Graphics with 4GB of GDDR5 Video Memory, 8GB DDR4 2666MHz RAM Memory, 512GB PCIe NVMe SSD, DTS X: Ultra Audio, 1 - USB 3. 2 Type C Gen 2 port (Front), 1 - USB 3. 2 Gen 2 Port (Front), 4 - USB 3. 2 Gen 1 Ports (Rear), 2 - USB 2. 0 Ports (Rear), 1 - HDMI Port, 1 - DVI Port, Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201 802. 11ax Dual-Band 2. 4GHz and 5GHz featuring 2x2 MU-MIMO technology (Max Speed up to 2. 4Gbps), Realtek 8118AS Dragon 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN, Bluetooth 5. 1, 500W Power Supply, Keyboard and Mouse, 16. 58lbs. 7. 52 kg (system unit only), 1 Year Parts and Labor Limited with Toll Free Tech Support (DG. E26AA. 001)
| UPC | 193199802415 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | N50-610-UR14 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Tower only |
| Screen Size | 0.1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | N50-610-UR14 |
| Speaker Type | Built-in speakers with DTS X: Ultra Audio |
| Video Output | HDMI, DVI |
| BuiltIn Media | Desktop, Keyboard, Mouse, Power Cord |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 15.2 x 6.89 x 15.43 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i5-10400F |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i5-10400F |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB 2.0, USB 3.0 |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Additional Features | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | DTS X: Ultra Audio |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | USB |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty with Toll-Free Tech Support |
| Wireless Compability | 5 GHz Radio Frequency |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | MORE THAN 1 |
| Video Output Interface | HDMI, DVI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 3 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form