Limited Time Sale$449.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117548 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $300.00 | Model Number | 209117548 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 199393051789 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Aspire |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Win11Pro |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | Aspire |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Graphics |
| Item Dimensions | 14.25 x 14 x 10 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | core_i5 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | standard |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Power Consumption | 300 Watts |
| Security Features | Windows 11 Pro security features |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, Headphone, USB 2.0 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | USB Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | 512GB M.2 PCIe SSD |
| RAM Memory Technology | sdram |
| Memory Slots Available | 1+ |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Student & Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form