Limited Time Sale$539.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121499 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $359.60 | Model Number | 209121499 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer gaming laptops deliver advanced performance for all gamers. The Nitro lineup of gaming PCs and accessories are ideal for casual gamers who are ready for something better. The Acer Nitro 5 AN515-58 is equipped with a beautiful 15.6 inch FHD 144Hz 3ms display to help you visualize the win. The latest NVIDIA GeForce RTX 3060 laptop GPU supports 2nd Gen Ray Tracing Cores, 3rd Gen Tensor Cores, DLSS, Resizable BAR, Microsoft DirectX 12 Ultimate, and so much more. With Killer's DoubleShot Pro and Wi-Fi 6, get quicker matchmaking and never worry about disconnecting during a game. The Acer Nitro 5 12th Gen Intel Core i7 processing power enables impressive performance whether you're challenging your buddies to battle or focusing on a new hobby. This Acer Nitro laptop is configured with 16GB DDR4 RAM memory and 512GB PCIe Gen 4 solid-state drive storage space, and the ability to upgrade as needed. Use the HDMI 2.1 port for a monitor, use power-off USB charging, and get the best of USB with the USB-Type-C port. (NH.QFMAA.003).
| UPC | 195133153089 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | AN515-58-725A |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.51 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | NH.QFMAA.003 |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Hard Drive Upgrade Kit, Laptop, Power Cord |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i7-12700H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | Multi-touch Gesture |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi for connection. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI |
| LAN Port Bandwidth | 1 Gbps |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | USB 3.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 2 |
| Connectivity Technology | wired, wireless |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Number of Ethernet Ports | 4 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| LithiumBattery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| External Testing Certification | Não aplicável |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.19"L x 10.67"W x 1.06"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad with multi-touch gesture support |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form