Limited Time Sale$32.94 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071063 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $21.96 | Model Number | 209071063 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer C720-2103 Chromebook comes with these high level specs: Intel Celeron Processor 2995U, Google Chrome Operating System, 11.6" HD Widescreen CineCrystal LED-backlit Display, Intel HD Graphics with 128MB of dedicated system memory, 2048MB DDR3L SDRAM Memory, 16GB SSD Drive, Secure Digital (SD) Card, Acer InviLink Nullify 802.11a/b/g/n (MIMO Dual-Band 2.4Ghz & 5GHz) Wireless LAN, Bluetooth 4.0, Built-In HD Webcam, 1 - USB 3.0 Port, 1 - USB 2.0 Port, 1 - HDMI Port, 3-Cell Li-Polymer Battery (3950 mAh), Up to 8.5-hours Battery Life, 2.76 lbs. | 1.25 kg (system unit only) (NX.SHEAA.006)
| UPC | 042111782789 012303838556 690915794325 887899398186 755508889212 804067173802 807320195672 013304389313 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Granite Gray |
| Voltage | 3.7 Volts |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | C720 |
| Model Year | 2013 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.76 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 8.5 Hours |
| Chipset Type | Intel (unknown model, compatible with Celeron 2955U) |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer Computer |
| Model Number | NX.SHEAA.006 |
| Power Device | AC Adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Chromebook^AC Adapter^Power Cord |
| Screen Finish | smooth, glossy |
| Warranty Type | 12 |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 16 GB |
| Item Type Name | Acer 11.6" Chromebook C720-2103 - Intel Celeron 1.4 GHz - 2 GB RAM - 16 GB SSD - Intel HD Graphics - Gray |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11n |
| CPU Model Number | Celeron 2955U |
| Has Color Screen | No |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron 2955U |
| Touchpad Feature | True |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 128 MB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that connect via USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-300 |
| Speaker Description | Stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 4th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | qwerty |
| RAM Memory Installed | 2 GB |
| Warranty Description | 1 year coverage for labor, 1 year coverage for parts, 90 day coverage for software support |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Optical Storage Device | No optical drive |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ram Memory Maximum Size | 2 GB |
| Specific Uses For Product | personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 1 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 2 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 8.5 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 39 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.31"L x 9.39"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Global Trade Identification Number | 00887899398186 |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form